'Lepo bi bilo, ce bi vsem zainteresiranim malo vec povedala o tej svoji izkusnji. Na tej tretji fotki ne stekam, a si jih ujela med malico ali pitjem caja, pri cetrti ne stekam kaksno meso prazi, zanima me, ce otroci imajo malico v soli (peta fotka) in, ce studentke imajo stipendijo oz. moznosti za to (sesta fotka)? No, Sebastian me tudi zanima ...'
Herero ženski na tretji fotki nista na malici in ne pijeta čaja, ampak prodajata. Prva šteje drobiž, ki ga je dobila za nekaj podobnega sirotki, kar pijejo večinoma delavci, ki se vračajo z dela. Druga si pravkar umiva roke s krpo, kar pogosto počnejo. Voda v kotličku sicer ni več čista, a vtis je, da jim ni vseeno glede higiene.
Hladilnikov seveda ne uporabljajo, tako da imajo muhe svoj žur, kot razkužilo so najbrž dovolj male čili paprike.
Šole so pretežno brez kuhinj, kar pomeni, da otroci v šoli ne malicajo. Tudi nisem opazila, da bi v odmoru sploh kaj jedli.
Štipendij ni, šolnine niti niso majhne za njihov žep,približno 120 € za letnik srednje šole, odvisno od mestne četrti, kjer stoji. Pet letnikov do mature, pa še za uniformo je treba plačati in če je pri hiši več otrok, kar praviloma so, je jasno, da vsi, ki bi radi, ne bodo prišli do izobrazbe.
Pred tremi leti sva z Rut delali delavnice z dijaki na srednji šoli v Katuturi. Med drugim so iskali najpomembnejšo besedo in za večino od njih je bila ta magična naj beseda: education! (Rut, pogrešali smo te, ne veš, kako in na zunanjem zidu knjižnice so še vedno zapisane besede)
Jah, hvala za vprašanja, Sova. Vtisi so sveži in lepo jih je deliti z radovednimi pticami.
5 komentarjev:
Cuj, hvala tebi. Danes bi ti postavila vprasanje v zvezi z religijo, ker sem zasledila da omenjas taxista ateista.Kako je glede tega pri drugih, ce izlocis taxista?
Velik vprasanj se mam,nocem tezit z njimi na tem mestu.Bos dobila obcutek da ti tezi neka turistka,ki bi se sla naslajat nad revscino v teh krajih, a sploh ni tako.
Uzivaj,spocij se, pa mogoce spet kaksno akcijo ujameva skupaj.
Moj vtis je, da je v ljudeh prisotna precejšnja mera neke vrste plemenitega vraževerja. Verjamejo v znamenja, usojenost, čudeže, prisotnost duhov umrlih ... Ne upam si trditi, da vem kaj dosti o tem, če se prepustiš, pa to lahko močno občutiš.
Tudi krščanstvo je zelo prisotno, v vseh možnih verzijah, protestanti, katoliki, apostoliki, baptisti ...
Ljudem je v tolažbo, a hkrati je ovirajoči dejavnik pri borbi z aidsom. Sloni na svojih dogmah glede spolnosti,zapira oči pred realnostjo in je ostro proti uporabi kondoma. Mladi,ki živijo v revščini, so ob aidsu izpostavljeni še zgodnjem materinstvu,alkoholu
in drogam.
V mestih delujejo nekaj nevladnih organizacij, centri za borbo proti aidsu, delujejo tudi t.i. dekliški klubi, kjer kvalificirane delavke (psihologinje, učiteljice, prostovoljke) pomagajo mladim Afričankam graditi boljšo samopodobo. Tudi Arte center Katutura ima pri tem močno vlogo.
Dobro,hvala za odgovor.
Prepustim se tvojim fotkam naprej.Edino, ce si upas Sebastianov mail zame prisparaj,lahko mi tud on na kaksno vprasanje odgovori.Uzivaj.
Zakaj mi pa �estitate?
Za čudovito razlago, da fotka kaže manj in pove več.
Objavite komentar